30. Interpelacja dotycząca publikacji na 100-lecie Zawiercia.

W związku z wydaną na 100 lecie Zawiercia publikacją pod nazwą  „Prezydenci i radni Zawiercia” chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że zawarte w niej informacje są niepełne i nierzetelne, przekłamują rzeczywistość. Dowiedziałam się że publikacja została przekazana do bibliotek, również szkolnych. W moim przekonaniu w takiej formie nie może to być źródło wiarygodnych informacji o historii naszego miasta. Chodzi mi o to co w publikacji zostało napisane, lub sam o sobie napisał Ryszard Mach. Np.  Zataił on wszystko co dotyczyło jego działalności przed 1994. Historii naszego miasta nie można traktować wybiórczo, wybielać swoich działań, wyolbrzymiać i wymyślać  zasługi. Jeżeli wymienia się, najdłuższą w książce, listę odznaczeń, to trzeba mieć również odwagę napisać o tym kim się było i co się robiło przed rokiem 1994, oraz o swoich porażkach, których moim zdaniem było więcej niż sukcesów. Dlaczego np. Pan Imielski czy Pan Górny nie mieli problemów, żeby napisać o swojej działalności i pełnionych funkcjach   w strukturach PZPR, przecież to żaden wstyd, to nasza historia do której powinniśmy odnosić się z szacunkiem. Jeżeli ktoś ją świadomie  zataja na szacunek nie zasługuje. To właśnie Ryszard Mach przez ponad 20 lat funkcjonował w samorządzie na kluczowych w naszym mieście stanowiskach i w dużej mierze odpowiada za to w jakiej kondycji jest dzisiaj Zawiercie. Dlaczego nie wspomniał o tym ze miasto przez niego zostało zadłużone, dlaczego nie napisał, że to on jako starosta odpowiadał za to w jakim stanie jest dzisiaj Szpital Powiatowy w Zawierciu, dlaczego nie napisał o tym, że jest odpowiedzialny za sytuację na rynku pracy w naszym mieście, dlaczego nie wspomniał o tym, że został zatrzymany w 2014 roku pod zarzutami korupcji. W takim przypadku nie wyobrażam sobie, żeby to było źródło informacji, w takim wydaniu należy tą treść taktować jako epikę czyli rodzaj gatunku literackiego, w którym narrator powołuje do życia cały świat przedstawiony utworu, fikcyjną rzeczywistość, w której się porusza, żeby nie nazwać  tego fantastyką. Jeżeli Ryszard Mach chciała napisać o sobie peany pochwalne ukrywając niewygodne dla siebie fakty to powinien zrobić to za własne pieniądze i pod własnym nazwiskiem. W związku z tym zwracam się do Pana prezydenta z apelem o natychmiastowe wycofanie wszystkich egzemplarzy tej publikacji z miejsc gdzie zostały one przez miasto przekazane, oraz o napisanie sprostowania do informacji dotyczącej Ryszarda Macha, która zostanie umieszczona na strona urzędu miejskiego. Poza tym poproszę o przedstawienie na piśmie kto płacił za tą publikację, ile zostało wydanych egzemplarzy i kto odpowiadał za treści w niej zawarte.

Odpowiedź – publikacja na 100-lecie Zawiercia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Interpelacje 2014-2018, Kadencja 2014-2018, Rada miejska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.