Referendum w Zawierciu-dlaczego Wojewodzie zależy na tym żeby się nie odbyło?

W piśmie Wojewody jakie dotarło dzisiaj do Urzędu Miejskiego Wojewoda poprzez organ nadzorczy próbuje unieważnić uchwałę Rady Miejskiej o referendum Gminnym. Unieważnienie miałoby odbyć się poprzez rozstrzygnięcie nadzorcze w dniu 8.06.2018 r. Oczywiście nadzór prawny Wojewody ma prawo do unieważniania  uchwał w części bądź w całości pod warunkiem, że są one w sprzeczności z obowiązującym przepisami prawa. Wojewoda uważa, że powodem do unieważnienia uchwały w sprawie referendum, nie są uchybienia prawne tylko……….  pytanie o kopalnię! Według Wojewody Rada Miejska nie może go zadać mieszkańcom ponieważ tu cytat: „….referendum lokalne można przeprowadzić m.in. w sprawach dotyczących wspólnoty, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki oraz innych istotnych sprawach gospodarczych dotyczących więzi łączących tę wspólnotę….” Przecież to jakiś absurd, kwestia lokalizacji kopalni na terenie Gminy Zawiercie ma istotne znaczenie dla wspólnoty samorządowej Zawiercia, jak i leży w zakresie zadań i kompetencji Gminy jako jednostki samorządu terytorialnego. Właśnie tego typu sprawy mogą być rozstrzygane w drodze referendum (art. 2 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o referendum lokalnym). Skoro dana sprawa mieści się w zakresie zadań i kompetencji organów Gminy Zawiercie to przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest możliwe!!!!

Stanowisko organu nadzoru jest zdumiewające albowiem w oparciu o te same przepisy ustawy o referendum lokalnym zostały przeprowadzone referenda w identycznych sprawach tj. w sprawie lokalizacji lub budowy kopalni w następujących gminach:

  • Zachodnipormorskie: Gmina Ińsko,
  • Lubuskie: Gminy Gubin, Brody,
  • Dolnośląskie: Prochowice, Ścinawa, Lubin, Miłkowice, Kunice, Ruja,
  • Wielkopolskie: Gmina Babiak.

W jaki rozsądny sposób organ nadzoru wytłumaczy, że we wskazanych wyżej województwach można przeprowadzać referenda w sprawie kopalni, a na terenie Województwa Śląskiego już nie. Wszak prawo obowiązuje wszędzie to samo.

Vox populi, vox Dei (głos ludu głosem Boga). Mieszkańcy Zawiercia mają chronione przez art. 170 Konstytucji RP prawo do wyrażania woli w każdej sprawie istotnej z punktu widzenia Gminy. Prawa lokalnego suwerena nie mogą być ograniczane przez organy nadzoru i w związku z tym podejmiemy wszelkie kroki zmierzające do uchylenia ewentualnego rozstrzygnięcia Wojewody.

Swoją drogą Wojewodzie musi bardzo zależeć na tym żeby do tego referendum nie doszło, tak bardzo, że nie ma dla niego znaczenia że podnosząc takie argumenty naraża się na śmieszność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Moim zdaniem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.