O budżecie i pustych obietnicach słów kilka….

To obietnice Prezydenta Ryszarda Macha podczas uchwalania budżetu na 2014 rok:

„Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w projekcie budżetu miasta na 2014 rok na inwestycje zaproponowaliśmy prawie 40 milionów złotych. W kolejnych latach (2015 -€“ 2020r.) ta kwota będzie się zwiększać… „

A tak wygląda rzeczywistość: Zwiększać się ta kwota nie ma szans ponieważ od 2015 roku zaczniemy spłacać długi zaciągnięte przez Macha- Zaczniemy skupować obligacje – wykup będzie nas kosztował ponad 30 milionów zł. Zaczniemy spłacać kredyt poręczony za Szpital Powiatowy – 20 milionów zł. Zaczniemy spłacać  kilka kredytów zaciągniętych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na ocieplenia budynków administracji publicznej między innymi budynku Urzędu Miejskiego -2 miliony zł. Rok wyborczy to rok cudów Macha, za które słono przyjdzie nam zapłacić w latach następnych. Na dowód Wieloletnia Prognoza Finansowa dla Zawiercia proponowana przez Prezydenta Macha, gdzie doskonale widać, jak będą wyglądały wydatki majątkowe w latach następnych:

WPF po zadłużeniu Zawiercia

Dla porównania wróciłam również do Wieloletniej Prognozy Finansowej, kiedy jeszcze Zawiercie nie było zadłużone i nie miało w perspektywie spłaty długów. Tu również proszę zwrócić uwagę na wydatki majątkowe planowane w kolejnych latach:

WPF przed zadłużeniem Zawiercia

Kolejne obietnice Macha: „Zawiercie jest dziś w dobrej kondycji finansowej, która potwierdza wysoką zdolność do absorpcji środków unijnych, a co za tym idzie wykonalność naszych planów inwestycyjnych.”

 …i kolejne absurdalne obietnice: „Na podstawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta zakładamy, że wraz ze wsparciem z UE na inwestycje w latach 2015 – 2020 miasto będzie mogło wydać niebagatelną kwotę 385 milionów złotych.”

Jaka wysoka absorpcja Środków Unijnych? Jakie 385 milionów? Z takimi długami i marnymi wydatkami inwestycyjnymi na kolejne lata nie będzie nas stać na wkład własny i pozyskanie Unijnych pieniędzy. No chyba, że Mach ma w planie kolejne pożyczki i jeszcze większe zadłużanie naszego miasta.
Poprzednia kadencja pozostawiła po sobie ok 14 milionów wolnych środków:

Sprawozdanie 2010 rok- wolne środki.

Po kadencji Ryszarda Macha zostaną nam tylko długi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Moim zdaniem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.