Jak w Zawierciu robi się interesy kosztem zwierząt – część 1

Decyzja Prezydenta Ryszarda Macha, która umożliwiła wydzierżawienie na 15 lat terenu przeznaczonego na budowę schroniska zawierciańskiemu przedsiębiorcy, który do tej pory zajmuje się wyłapywaniem bezpańskich psów, zaprzepaściła obietnice Macha, że to gmina  wybuduje i będzie zarządzać schroniskiem dla  zwierząt. Nic nie wyszło z obietnic i szumnie zapowiadanych planów. Dlaczego?

Oto argumenty na to, że w Zawierciu nie chodzi wcale o dobro zwierząt, ale o interesy, prywatnego przedsiębiorcy promowanego przez Prezydenta Ryszarda Macha. Dla porównania  proponuje niedalekie Tarnowskie Góry, gdzie właśnie powstaje schronisko dla zwierząt, budowane przez  Stowarzyszenie Cichy Kąt.

1. Stowarzyszenie Cichy Kąt w Tarnowskich Górach (20 lat doświadczenia w opiekowaniu się bezpańskimi zwierzętami) teren pod budowę schroniska dostało od gminy na 2 lata w użyczenie. W tym czasie przygotowało teren pod budowę i wykonało projekt. Dopiero wówczas Rada Miejska w Tarnowskich Górach przekazała Stowarzyszeniu teren w dzierżawę na 25 lat, oczywiście z prawem pierwokupu.

2. W Zawierciu,  Pan Żmuda (brak doświadczenia w opiekowaniu się bezpańskimi zwierzętami) napisał wniosek do Prezydenta Macha o wydzierżawienie terenu pod budowę schroniska i Prezydent przy pomocy radnych koalicyjnych teren mu wydzierżawił na 15 lat, oczywiście z prawem pierwokupu.

3. Stowarzyszenie Cichy Kąt w Tarnowskich Górach zapłaciło za projekt schroniska 6 tysięcy zł. Projekt przewidziano na 120 psów i 30 kotów (projekt spełnia wszystkie wymogi unijne).

4. Gmina Zawiercie zapłaciła za projekt schroniska 48 tysięcy zł. Projekt przewidziano na ok. 120 psów i ok. 20 kotów (projekt spełnia wszystkie wymogi unijne).

5. Całkowity koszt wybudowania schroniska w Tarnowskich Górach to 800 tysięcy zł.

6. Po rozstrzygnięciu przetargu na wybudowanie zawierciańskiego schroniska okazało się, że najniższa oferta  to ok. 5 milionów zł. W budżecie na budowę schroniska przewidziano 2 miliony zł. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargu widomo było, że te pieniądze nie wystarczą. Zatem projekt schroniska za 48 tysięcy zł wyląduje w szufladzie, a gmina Zawiercie nie wybuduje schroniska.

7. Schronisko w Tarnowskich Górach przewidziano na 120 psów i 30 kotów i takie zgodnie z projektem powstanie.

8. Pan Żmuda ma zamiar wybudować schronisko na 20 psów. ( w Zawierciu rocznie wyłapuje się ok. 100 psów. Tak małe schronisko nie rozwiąże problemu bezpańskich psów w naszym mieście).

Jak doskonale widać na tym przykładzie schronisko można było wybudować ponad 5 razy taniej i bez udziału prywatnego przedsiębiorcy. Widocznie jednak dla Prezydenta Macha nie ma znaczenia dobro zwierząt, ani czysta arytmetyka, liczą się za to prywatne interesy i przedwyborczy PR.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Moim zdaniem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.