168. Interpelacja dotycząca wyłapywania psów przez Pana Żmudę, oraz umowy na budowę schroniska dla zwierząt.

Gazeta wyborcza z dnia 16.01.2014 , publikuje raport NIK, który wykazał, że bezdomne psy i koty odławiane za gminne pieniądze przez hycli nadal rozpływają się w niebycie, a część schronisk to wymieralnie. Nie pomogła zmiana przepisów sprzed blisko trzech lat. Władze gmin ograniczają się do zawierania umów z hyclami i płacą od odłowionej sztuki. Nie kontrolują, czy zwierzęta są umieszczane w schroniskach, jakie mają tam warunki, czy uzasadnione są eutanazje – w niektórych schroniskach sięgające 50 proc.
(…)Raport NIK wykazał, że tak zachowuje się większość skontrolowanych gmin. Jedną trzecią pieniędzy na opiekę nad zwierzętami wydały nielegalnie lub niegospodarnie. A płacą od stu złotych do nawet kilku tysięcy za złapanego psa. Połowa nie sprawdza, co się potem z nimi dzieje. 61 proc. samorządów nie stawiało hyclom i schroniskom w umowach żadnych wymagań. 80 proc. nie żądało prowadzenia ewidencji zwierząt. Do hycli trafiło 80 proc. wszystkich pieniędzy, które gminy wydały na bezdomne zwierzęta. 61 proc. gmin zlecało odławianie zwierząt bez zapewnienia im miejsca w schroniskach. 67 proc. zawarło umowy z hyclami, którzy nie mieli uprawnień do takiej działalności.”
http://wyborcza.pl/1,75478,15280973,NIK__Co_czwarte_zwierze_w_schronisku_umiera__80_proc_.html#ixzz2rgAptqLN

„Odławianie zwierząt i tworzenie pseudoschronisk stało się dla niektórych intratnym biznesem. Wskazują na to zarówno doniesienia prasowe, jak i raporty organizacji pozarządowych.”

http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wnioski-w-sprawie-bezdomnych-zwierzat.html

 W związku z tą informacją oraz z wydzierżawieniem Panu Żmudzie, na okres dłuższy niż 10 lat, terenu pod budowę schroniska dla zwierząt, proszę o to, żeby sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna. Chciałabym mieć możliwość sprawdzenia jak wyglądała umowa na wyłapywanie bezpańskich psów przez Pana Żmudę, na terenie gminy Zawiercie i czy gmina kontrolowała w jakikolwiek sposób co się dzieje z wyłapywanymi zwierzętami. Proszę  również o kopię umowy jak została podpisana miedzy gminą Zawiercie a prywatnym inwestorem Panem Żmudą na budowę schroniska.

Oczekuje na odpowiedź.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Interpelacje 2010-2014, Kadencja 2010-2014, Rada miejska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.