166. Interpelacja dotycząca obniżenia opłat za wywóz śmieci.

Po raz kolejny wnioskuje o obniżenie opłaty za wywóz śmieci dla rodzin wielodzietnych. Można już sprawdzić i przeszacować koszty i nie widzę problemu, żeby przygotować stosowna uchwałę w tej sprawie. Na ostatniej sesji twierdził Pan prezydent, że to ustawa nie pozwala na zastosowanie ulg. Proszę mi więc wyjaśnić na jakiej zasadzie funkcjonują takie ulgi np. w Chorzowie, Opolu, Katowicach, Łodzi, Kluczborku, czy w sąsiednich Łazach. ”Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 roku, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą znowelizowano dnia 25 stycznia 2013 roku, jest możliwość stosowania więcej niż jednej metody ustalenia opłat. Nowelizacja ustawy zakłada też możliwość różnicowania przez gminy opłat za odpady komunalne, przez wprowadzenie ulg albo dopłat dla właścicieli nieruchomości, którzy będą spełniać określone kryteria dochodowe.”

 http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/podatki-i-oplaty-lokalne/315993,Podatek-smieciowy-2013-Prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy.html#ixzz2raO6ZjsG

Przykład gminy Głuchołazy cytuję: „W gminie Głuchołazy czekano, aż znowelizowaną ustawę śmieciową podpisze prezydent. – Stawki za odbiór śmieci chcemy naliczać od osoby – wyjaśnia proponowaną metodę Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz.(….). Jest możliwość zastosowania ulgi dla rodzin wielodzietnych, gdzie jest minimum 3 dzieci. Wówczas każde dziecko będzie płaciło 50 procent stawki (…). Wszystkie uregulowania prawne na to pozwalają – dodaje burmistrz Szupryczyński.

http://wiadomosci.onet.pl/opole/beda-ulgi-za-wywoz-smieci-dla-rodzin-wielodzietnych/61h6x

Np. w Łodzi czy w Katowicach ulgi za wywóz śmieci dla rodzin wielodzietnych funkcjonują w ramach Karty Dużej Rodziny. Uważam, że my również powinniśmy pochylić się nad takimi rozwiązaniami.

Odpowiedź na interpelacje dotyczącą obniżenia opłat za wywóz śmieci

Ten wpis został opublikowany w kategorii Interpelacje 2010-2014, Kadencja 2010-2014, Rada miejska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.