109. Interpelacja dotycząca zysków jakie osiągnęłaby gmina Zawiercie, gdyby to ona pobierała opłaty za reklamy znajdujące się na przystankach.

Czy policzono ile miasto zarobiłoby na umieszczanych na przystankach autobusowych reklamach, gdyby zrezygnować z usług prywatnej firmy w tym zakresie i jej rzekomego dbania o przystanki. Przypominam, że ich sprzątaniem zajmuje się ZGK. Czyli miasto ponosi koszty ich utrzymania, a pan Komenda czerpie zyski z umieszczonych na nich reklamach. Jeżeli do tej pory taka kalkulacja nie została zrobiona to proszę o jej wykonanie i przedstawienie na piśmie.

W związku z tą interpelacją pozwoliłam sobie dokonać obliczę ile zarabia rocznie Pan Komenda na umieszczaniu na przystankach autobusowych reklam. Ze strony internetowej www.reklamydl.pl wzięłam stawkę ze średniej strefy na miesiąc, jaką pan Komenda pobiera zgodnie z umową, jaką zawarł z gminą Zawiercie, a mianowicie każdy przystanek autobusowy posiada 4 powierzchnie reklamowe cennik zakłada, że powierzchnie wewnątrz kosztują 100 zł za 1  iesiąc a powierzchnie na zewnątrz 120 zł na miesiąc z prostego rachunku wynik, że jeden całkowicie oklejony przystanek przynosi dochód miesięczny w kwocie 440 zł. Takich przystanków pan Komenda do oklejenia posiada 69, jeżeli więc pomnożymy 69×440 zł otrzymamy kwotę 30 360 zł jeżeli z kolei tą kwotę pomnożymy przez 12 otrzymamy 364 tysiące 320 zł. Pan Komenda pobiera również opłatę jednorazową za wykonanie i montaż reklamy i jest ona stała i wynosi 120 zł jeżeli tą kwotę pomnożymy przez 4 to otrzymamy kwotę 33.120 zł jeżeli tą kwotę pomnożymy z kolei przez 12 to otrzymamy 397 tysięcy 440 zł. Jeżeli dodamy obie kwoty do siebie możemy się przekonać jakie pieniądze pan Komenda jest w stanie zarobić na administrowaniu przystanków należących do gminy Zawiercie. Oczywiście obliczenia dotyczą sytuacji, w której wszystkie powierzchnie reklamowe są zajęte. Nie chciałabym polemizować z drugą kwotą gdyż wchodzi w nia zapewne robocizna, koszt materiałów itp. Nie wiem jakie to są szacunkowe koszty, ale gdybyśmy skupili się jedynie na pieniądzach jakie są miesięczną opłatą. Jeżeli nawet połowa z przystanków jest oklejona to i tak jest to kwota nie do pogardzenia. Według mnie te pieniądze powinny trafiać do gminy, lub ZKM-u, który nie jest obecnie w najlepszej sytuacji finansowej.

Brak odpowiedzi na interpelację.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Interpelacje 2010-2014, Kadencja 2010-2014, Rada miejska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.